Windows Server 2012 Active Directory Delegation

Windows Server 2012 Active Directory Delegation

Merhaba arkadaşlar.Makalemizde Server 2012 işletim sisteminde Active Directory Delegation işlemlerinden bahsedeceğim. Active Directory Delegation; kullandığımız domain içinde kullanılan kullanıcı ve grupları yetkilendirme işlemidir. Delegation işlemi ile domain ortamımızla kimlerin ne ilişkilerde bulunması,
hangi durumlarda yetkilendirilmesi ,kullanıcılara hangi ölçülerde yetki verilmesi gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliriz. Böylelikle domainimiz sadece merkezden değil, istediğimiz ölçülerde ve yetkilerde domaindeki diğer kullanıcılar tarafından da yönetilebilir.
Delegation işlemi için Active Directory User and Computers i açıyoruz. İstediğimiz Ou(Organization Unit) sağ tıklayıp Delegate Contol u seçiyoruz.

1

 

Karşımıza çıkan ekranda Delegation of Control Wizard ekranı gelecektir. Next ile Delegation işlemine devam ediyoruz.

2

Karşımıza çıkan ekranda hangi kullanıcıya veya grup a yetki vereceğimizi seçiyoruz . Bunun için add butonunu tıklıyoruz.

3

Eklemek isteğimiz kullanıcı Enter the object names to select kısmına yazıyoruz ve ardından Check Names butonunu tıklıyoruz. Eklemek istediğimiz kullanıcıyı onaylanınca kullanıcının altında alt çizgi oluşacaktır. Delegation işlemi yapacağımız kullanıcıyı seçtikten sonra ok işaretlenip işleme devam ediyoruz.

4

Task to Delegation ekranında istersek Delegate the following common task seçeneği ile en çok kullanılan hazır yetkiler arasından bir seçim yapabiliriz. Fakat biz Create a custom task to delegate seçeneğini seçerek isteğimiz yetkiyi en ince ayrıntısına kadar ve daha geniş olarak vermek istiyoruz.

5

Eklediğimiz Yusuf adlı kullanıcının Edirne Ou sunun altındaki bilgisayar ve kullanıcı oluşturma,yönetme silme yetkilerini veriyoruz.

Create selected objects in this folder ve Delete selected objects in this folder  seçeneklerini işaretliyoruz. Ardından Next butonunu tıklıyoruz.

6

Permissons ekranında kullanıcıya ilgili Ou daki kullanıcılar için tüm yetkileri vermek için Full Control seçeneğinide seçip Next ile devam ediyoruz.

7

Delegation işlemi başarı ile tamamlandığında karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Finish ile uyguladığımız yetki işlemini bitiriyoruz.

8

 

 

BENZER YAZILAR

YORUM YOK

Bir yorum yapın