Citrix XenServer 6.5 Kurulumu

Citrix XenServer 6.5 Kurulumu

1 2140

 

Merhaba arkadaşlar, makalemizde Citrix ailesinin server sanallaştırmada kullandığı XenServer 6.5 versiyonun kurulumunu yapacağız. Piyasada sizin de bildiğiniz gibi sanallaştırma konusunda bir çok ürün mevcut. XenServer ile kurumumuzda bulunan fiziksel serverları sanal serverlara ayırabiliriz. Böylelikle yönetilebilirliği açısından bize kolaylık sağlayacak, maliyet konusunda yardım edecektir.

XenServer 6.5 ile gelen en önemli özellik, bu sürüm ile x64 bit mimarisinde çalışmasıdır. XenServer 6.5 öncesindeki sürümlerde x86 mimarisinde çalışmaktadır.

XenServer tek bir yönetim konsolundan yönetilebilir. Bu açıdan bize oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bu konsol sayesinde yeni sanal makine oluşturabilir, oluşturduğumuz makinaları yönetebiliriz.

Not: Ben XenServer 6.5 i Workstaion a kuracağım. Kurulumda aşağıda belirttiğim özelliklere dikkat edelim.

-Guest Operation System : VMware ESX

-Guest Operation System Version : WMware ESXİ 5

-Enable “Virtualize Intel VT –x/EPT or AMD-v/RVI”

Kurulum için ;

Öncelikle XenServer iso dosyamızı Wmare e mount edelim.

Select Keymap ekranında hangi klavye kullanmak istediğimizi soruyor. Ben trq seçiyorum, ENTER ile kuruluma devam ediyorum.

Xen1

 

Welcome to XenServer Setup ekranında; XenServer kuracağımız Disk alanını silip temiz bir kurulum yapmak istersek Reboot seçeneğini seçiyoruz. Fakat ben sıfır kurulum yapacağım için Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen2

End User License Agreement ekranında Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz . Accept EULA seçeneğini seçip kuruluma devam ediyoruz.

Xen3

Virtual Machine Storage ekranında XenServer ı kuracağımız disk İ seçiyoruz ve Alt kısımda yazılı olan Enable thin provisioning seçeneğini de işaretliyoruz. Bu sayede diskimiz XenDesktop ayarları için max optimize olacaktır. Ok ile kuruluma devam ediyoruz.

Xen4

 

Select Installation Source ekranında; Serveri nerede kuracağımızı, kurulum kaynağını belirtiyoruz. Ben şuan çalıştığım bilgisayarın üzerindeki disk e kuracağım için Local Media yı seçiyorum. Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen5

Supplemental Packs ekranında; Eğer kuracağımız XenServer da SCVMM veya SCOM entegrasyonu yapacak isek Yes seçeneğini seçeceğiz. Ben Böyle bir entegrasyon yapmayacağım için No seçeneği ile kuruluma devam ediyorum.

Xen6

 

Verify Installation Source ekranı, kurulum yaptığımız media mızı test etmemizi sağlar. Ben Verify İnstallation Source seçeneğini seçiyorum ve kuruluma devam ediyorum.

Xen7

Test den sonra media üzerinde herhangi bir soruna rastlanmadı mesajını alıyoruz.

Xen8

Set Password ekranında kuracağımız XenServer a root şifresi belirleriz. Yönetici şifresi en az 6 karakter olmalıdır.

Xen9

Networking ekranında Serverımızın Network ayarlarını belirliyoruz. Ben Serverımın IP Adresini DHCP den otomatik olarak alması seçeneğini seçiyorum. Siz İsteseniz Static Configration seçeneği ile manuel olarak Ip ayarlaması yapabilirisiniz. Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen10

Hostname and DNS Configration ekranında ,Hostname ve dns adreslerimizi yazıyoruz. Ben Dns leri otomatik veriyorum ve Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen11

Select Time Zone ekranında serverımızın tarih ve saat ayarlarını yapıyoruz.(Bu ayarlar zaman güncellemeleri için önemlidir) İlk olarak hangi bölgede olduğumuzu seçiyoruz. Ben Europa seçeneğini seçiyorum ve Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen12

Zone alanının ikinci ekranında bulunduğumuz şehir i seçiyoruz. İstanbul seçeneğini seçip Ok ile kuruluma devam ediyorum.

Xen13

System Time ekranında sistem saat ayarlarını yapıyoruz.ben NTP seçeneğini seçiyorum. NTP Domain Controler makinanın da kullandığı zaman serverdır. Ok ile kuruluma devam ediyoruz.

NTP: Network Time Protokol

Xen14

Confirm İnstallation ekranında Install XenServer seçeneğini seçiyoruz.Xen15

Xen16

Kurulum başarı ile tamamlandı. Ok ile sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Xen17

Yeniden başladıktan sonra karşımıza XenServer konfigürasyon ekranı gelcektir.Xen18

XenServer kurulumunu tamamladık. Şimdi sıra geldi XenCenter kurulumuna. Herhangi bir web tarayıcısına XenServer ip adresini giriyoruz, karşımıza kurulum ekranı gelecektir. XenCenter installer ile kuruluma devam ediyoruz. Xen19

XenCenter kurulumumuz tamamlandı.

Xen20

XenCenter ekranında Add New Server seçeneğini seçiyoruz. Böylelikle kurduğumuz XenServer ın yönetimi buradan yapacağız. Xen21

Add New Server ekranında XenServer IP adresini ve belirlediğimiz şifreyi giriyoruz ve add ile kuruluma devam ediyoruz.

Xen22

Ekranında görüldüğü gibi Xencenter ile XenServer bağlantısı yapıldı.Xen23

 

 

 

 

BENZER YAZILAR

1 COMMENT

Bir yorum yapın